Zmiany, zmiany… – czyli: zaczynamy najbardziej dynamiczny okres rozwoju!

Na początku 4. tygodnia rozwoju zarodek ma 3-4 mm długości. Jego ciało jest już pokryte jedną warstwą komórek ektodermalnych.

W 4. tygodniu powstaje narząd gardłowy, który jest strukturą przejściową. Oznacza to, że istnieje tymczasowo w życiu płodowym po to, żeby wytworzyć „dorosłe” narządy głowy i szyi. Ten narząd składa się z łuków gardłowych, kieszonek, bruzd i błon. Pod koniec 4. tygodnia widoczne są wyraźnie cztery pary łuków gardłowych. Piąta i szósta para łuków nie jest widoczna na zewnątrz. Do każdego łuku dochodzą naczynia krwionośne oraz nerw. Co ciekawe, mięśnie, które powstaną np. z I łuku gardłowego są unerwione przez gałązki tego nerwu – tak jest już do końca życia dorosłego!

Z narządu gardłowego rozwiną się takie ważne elementy jak np. błona bębenkowa, migdałki podniebienne, grasica, kość gnykowa, mięśnie twarzy, przytarczyce – ale o tym opowiemy dokładniej w odpowiednim czasie.

Po obu stronach cewy nerwowej znajdują się „bloczki” mezodermy przyosiowej – SOMITY.

W dalszym rozwoju powstaną z nich m. in. kości kręgosłupa, mięśnie grzbietu, brzucha, klatki piersiowej, kończyn  i towarzysząca im skóra. Tworzą się parami, głównie w czasie czwartego i piątego tygodnia po zapłodnieniu. Liczba par somitów jest względnie stała dla określonych dni życia wewnątrzmacicznego. Z tego powodu, przyjęło się określać wiek zarodka na podstawie właśnie liczby par somitów. I tak: pierwsze trzy pary powstają już w ostatnich dniach trzeciego tygodnia, a przy końcu piątego tygodnia rozwoju obecny jest już pełen asortyment 42-44 par somitów! Somity oraz wspomniane wcześniej łuki gardłowe są charakterystycznymi strukturami w morfologii zarodka w 4. tygodniu jego rozwoju.

Czy to już wszystkie zmiany zachodzące w 4 tygodniu rozwoju? Oczywiście, że nie! Kontynuować historię będziemy w kolejnych wpisach. Bądźcie z nami na bieżąco, bo jeszcze sporo się wydarzy! 🙂