Układ moczowo-płciowy – zmiany w okolicach 6. tygodnia

Nerka ostateczna powstaje od 5 tygodnia rozwoju. Tworzą ją pączek moczowodowy i mezoderma nerki ostatecznej. Ślepo zakończony koniec pączka moczowodowego zatopiony w mezodermie nerki ostatecznej podlega wielokrotnym podziałom. Spróbuj sobie przypomnieć co utworzy pączek moczowodowy 🙂 albo wróć do  opisu 5. tygodnia. Wraz z kolejnymi podziałami następuje rozrost mezodermy nerki ostatecznej, która tworzy czapeczkę pokrywającą. Część jej komórek oddziela się i formuje w SFEROID, czyli mały pęcherzyk nerki ostatecznej.

Między 4 a 7 tygodniem stek – końcowy odcinek jelita tylnego zostaje przedzielony przegrodą MOCZOWO – ODBYTOWĄ. Dzięki temu wyróżniamy kanał odbytowo-odbytniczy i zatokę moczowo-płciową. Pęcherz moczowy powstaje z głowowego odcinka (bliżej głowy) tej zatoki. Na początku będzie się łączył z omocznią, a ostatecznie z tej omoczni powstanie MOCZOWNIK –  sznur łącznotkankowy, który łączy szczyt pęcherza moczowego z pępkiem.

Od 5 do 8 tygodnia nerki przemieszczają się do jamy brzusznej.

Odróżnienie płci gonadalnej następuje po 6 tygodniu. Określenie „gonadalnej” oznacza tyle, że w tym czasie można rozróżnić czy to są jądra czy jajniki (jeśli dałoby się zajrzeć do środka małego ciała zarodka :)) Rodzice muszą jednak jeszcze trochę poczekać, aby na kontrolnej wizycie lekarz na podstawie USG określił płeć dziecka patrząc na zewnętrzne narządy płciowe. Jednak jego gonady już są prawie ukształtowane. W 4 tygodniu ze śródnerczy wyodrębniają się grzebienie gonadalne (płciowe). Razem z mezenchymą utworzą sznury płciowe, w których wyróżnić można części korowe (zewnętrzne) i rdzeniowe (wewnętrzne). U dziewczynek części korowe różnicują się w jajniki, części rdzenne zanikają, natomiast u chłopców – odwrotnie –  to części rdzenne przekształcają się w jądra, a części korowe zanikają.