Serce już dawno bije, ale co w sobie kryje? 7 tydzień.

OPUSZKA SERCA I PIEŃ TĘTNICZY POD KONIEC 7 TYGODNIA

Otwór międzykomorowy zarasta na skutek połączenia się poduszek wsierdziowych i grzebieni opuszki. No dobrze, ale jak do tego dochodzi? Otóż z prawej strony połączonych poduszek wsierdziowych wyłania się błoniasta część przegrody międzykomorowej. Następnie łączy się ona z częścią mięśniową, zamykając połączenie między lewą i prawą komorą. Aorta natomiast łączy się z lewą komorą.

PRZEKRÓJ PRZEZ SERCE 7-TYGODNIOWEGO ZARODKA (Z DWOMA PRZEDSIONKAMI I DWIEMA KOMORAMI)

Szybko namnażające się komórki mezenchymalne (pochodzące z migrujących w to miejsce komórek grzebieni nerwowych) opuszki budują prawy i lewy grzebień opuszki. W połączeniu z grzebieniami w pniu tętniczym powstaje spiralna PRZEGRODA AORTALNO-PŁUCNA. W ten sposób zostają utworzone dwa naczynia: aorta wstępująca i pień płucny. Opuszka serca staje się częścią ściany komór serca.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie, w jaki sposób powstają różne elemanty serca widoczne na obrazku, zajrzyj tutaj.

7-8 TYDZIEŃ

Żyła wrotna bierze swój początek z sieci około dwunastniczej (1) (utworzonej przez żyły żółtkowe), a żyła krezkowa z prawej żyły żółtkowej. Jej zadaniem jest zbieranie krwi z pierwotnej pętli jelitowej. Lewy róg zatoki żylnej zanika, więc krew z wątroby uchodzi do prawej żyły żółtkowej, która ulega modyfikacji i staje się gałęzią nadwątrobową żyły głównej dolnej (2).

WIDOK OD TYŁU NA SERCE I WĄTROBĘ 7-TYGODNIOWEGO ZARODKA. STRZAŁKI POKAZUjĄ KIERUNEK PRZEPŁYWU KRWI. OZNACZENIA CYFRAMI – OPIS W TEKŚCIE.

Przekształcenia żył pępowinowych: żyła pępowinowa prawa i część żyły pępowinowej lewej ulegają redukcji. Pozostała część żyły pępowinowej lewej transportuje krew z łożyska do zarodka (3). W związku ze wzrostem znaczenia krążenia łożyskowego pomiędzy żyłą pępowinową lewą, a żyłą główną dolną powstaje przewód żylny. Dzięki temu połączeniu większość krwi z łożyska omija wątrobę i kierowana jest w stronę serca (4). Po narodzinach światło przewodu żylnego i żyły pępowinowej lewej zarośnie; postnatalną  (pourodzeniową) pozostałością tego przewodu jest więzadło żylne, zaś żyły pępowinowej – więzadło obłe wątroby.