Serce i naczynia – ciąg dalszy

Układ sercowo-naczyniowy wystartował ze swoim rozwojem bardzo dynamicznie już właściwie w 3 tygodniu od poczęcia. Teraz dalej ulega przekształceniom i udoskonaleniom, choć są mniej spektakularne.

 Podział komór serca

Jak już wspomnieliśmy w 4. tygodniu rozwoju, tworząca się przegroda międzykomorowa nie dochodzi do opuszki serca i poduszek wsierdziowych. W 5. i 6. tygodniu rozwoju nadal występuje półksiężycowaty otwór międzykomorowy.

Układ tętniczy

Między 6. a 8. tygodniem rozwoju pierwotne łuki aorty, z pniem tętniczym, workiem aortalnym i workami grzbietowymi, rozbudowują się i przemieniają w końcowy układ dużych naczyń tętniczych.

Szczegółowe przekształcenia łuków aorty zostały opisane przy okazji wpisu z 5 tygodnia rozwoju. Te zmiany są w toku. Przypomnijcie je sobie tutaj: Przemiany tętnic 

Tu wygląd ostateczny – choć po urodzeniu będzie jeszcze jedna zmiana 🙂

Układ żylny

Na początku układy żylne są proporcjonalne i podwójne, jednak w wyniku powstania wielu nowych połączeń naczyniowych, żyły po lewej stronie redukują się i zanikają. Natomiast krew, która przez nie płynęła zostaje przekierowana do pojedynczego pnia, po prawej stronie. Żyły żółtkowe wchodzą do jamy ciała przez szypułę brzuszną i zaczynają tworzyć połączenia wkoło dwunastnicy. Następnie przez mezenchymę przegrody poprzecznej uchodzą do prawego i lewego rogu zatoki żylnej. Aby naczynia wątrobowe mogły się prawidłowo rozwinąć, w przegrodzie poprzecznej dookoła przestrzeni naczyniowych umiejscawiają się sznury komórek wątrobowych. Powstaną z nich naczynia zatokowe, które złączą się z naczyniami żółtkowymi.