Podsumowujemy 4. tydzień rozwoju!

Na początku 4. tygodnia rozwoju zarodek ma 3-4 mm długości. W wyniku fałdowania utworzone zostały: fałd głowowy i ogonowy. W odcinku głowowym możemy wyróżnić: pęcherzyk oczny, płytkę uszną oraz dwie pierwsze pary łuków gardłowych. Powstają również pierwsze pary somitów. Należy pamiętać o tworzeniu się w tym okresie cewy nerwowej i o niezastąpionym udziale kwasu foliowego w jej prawidłowym różnicowaniu (przypominamy o jego suplementacji w okresie przedkoncepcyjnym oraz w pierwszych tygodniach ciąży w ramach profilaktyki zmniejszającej ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej!).

Przez cały tydzień zarodek urósł 2 mm! Pod koniec 4. tygodnia ma już 6 mm. Powstały kolejne łuki gardłowe (III i IV), okolica głowy jest uwypuklona przez pęcherzyki mózgowe, możemy też wyróżnić płytkę soczewki. Cewa nerwowa jest zamknięta na obu końcach (z przodu i z tyłu).  Możemy zaobserwować już zawiązki kończyn górnych, a bijące serce tworzy wyraźną wyniosłość przylegającą do łuków gardłowych!
Najważniejszymi cechami morfologicznymi charakterystycznymi dla zarodka na tym etapie rozwoju są: somity (pomocne w ustaleniu jego wieku) oraz łuki gardłowe.

Na koniec, najlepszy smaczek! Na tym etapie każdy z nas miał… ogon! Pozostałością po nim jest u nas kość guziczna, czyli ostatni fragment kręgosłupa.