Oko, ucho i tchawica – co jeszcze dzieje się w 8 tygodniu.

NARZĄDY ZMYSŁÓW

OKO: Przednia część kubka ocznego różnicuje się w tęczówkę – jest ona po prostu przedłużeniem warstwy barwnikowej siatkówki. Z szypuły ocznej wyłaniają się młode włókna i zaczynają tworzyć nerw wzrokowy. Obecny jest już kącik wewnętrzny powieki.

Powieki (górna i dolna) spotkają się w 10 tygodniu rozwoju i pozostaną zamknięte aż do ok. 27 tygodnia.

UCHO WEWNĘTRZNE (= BŁĘDNIK = część ucha znajdująca się w głębi czaszki): ok. 50 dnia zostaje ukończony rozwój kanałów półkolistych, które są narządem odpowiedzialnym za utrzymywanie równowagi (możesz porównać z początkowym stadium rozwoju, na ostatnim obrazku we wpisie z szóstego tygodnia).

Zaczyna wykształcać się nabłonek zmysłowy (włoskowate komórki czuciowe) oraz komórki podporowe (z nabłonka jednowarstwowego sześciennego, którym wysłane są kanały półkoliste, łagiewka i woreczek).

Ślimak będzie odpowiadał za odbiór bodźców słuchowych.

WĘCH: Zaczyna tworzyć się opuszka węchowa (zobacz gdzie! (obrazek 1.)- do której dochodzą włókna nerwów węchowych (obrazek 3.)). Następuje migracja strumieni neuronów ze strefy podkorowej opuszki węchowej w kierunku przyszłego przedmurza (czyli cienkiej blaszki istoty szarej leżącej w okolicy naszej wyspy).

SMAK: Na języku pojawiają się prekursory pierwszych kubków smakowych (wydłużone, niezróżnicowane komórki nabłonkowe). Co więcej – jako że mają być narządem odczuwania smaku – dochodzą do nich nerwy (penetrując blaszkę podstawną nabłonka) i tworzą z nimi specjalne połączenia: synapsy.

UKŁAD POKARMOWY, ODDECHOWY I RUCHU

W 8 tygodniu rozwoju widoczne są już zawiązki 16-20 chrząstek tchawicy, czyli dokładnie tylu, ile będzie ją budować do końca życia! To bardzo ważne, gdyż właśnie te chrząstki, ze względu na swój półksiężycowaty kształt zapewniają drożność światła tchawicy, a co za tym idzie – swobodne oddychanie 🙂

W układzie pokarmowym następuje odtwarzanie światła przełyku oraz ponowne udrożnienie światła dwunastnicy.

Następuje kostnienie chrzęstnej obręczy barkowej.

MORFOLOGIA

Przy końcu 8 tygodnia rozwoju (a tym samym tak zwanego okresu zarodkowego),  ciało zarodka ma długość 3 cm i waży 1 gram. Głowa jest stosunowo duża – stanowi połowę wielkości ciała. Widać już zarys twarzy, ukształtowane są małżowiny uszne. Palce są rozdzielone u rąk i stóp.

Jak już wpominaliśmy, od 8 tygodnia rozwoju (czyli 10 tygodnia ciąży liczonej ginekologicznie) można na USG zaobserwować ruchy oddechowe u płodu, kontakt ręka-twarz, przeciąganie się i obracanie, a także ruchy szczęką.