Coś bardzo osobistego – czyli o tym jak powstaje nasza twarz.

Jak to się dzieje, że powstają nos i usta?  Skąd biorą się oczy i uszy?

Dziś piszemy właśnie o tym.

Twarz rozwija się najintensywniej od 4. do 10. tygodnia od poczęcia. Cała twarz powstaje z 5 zawiązków: pojedyncza wyniosłość czołowo-nosowa oraz parzyste – wyniosłości szczękowe i wyniosłości żuchwowe. Rozwój twarzy przypomina trochę układanie puzzli – każdy element musi znaleźć się na odpowiednim miejscu i połączyć się z innymi, tak żeby powstała całość.

Już w 4 tygodniu rozwoju łączą się ze sobą w linii środkowej wyrostki żuchwowe, tworząc żuchwę i wargę dolną. Pod koniec 4 tygodnia w dolnej części wyniosłości czołowo – nosowej powstają plakody nosowe, z których rozwiną się fałdy nosowe- środkowe i boczne. Wyniosłości szczękowe powoli rozrastają się ku linii środkowej, żeby w 5 tygodniu połączyć się z fałdami nosowymi.

Z komórek leżących pomiędzy fałdem nosowym bocznym, a wyniosłością szczękową, tworzy się kanalik i woreczek łzowy – dzieje się to w 6 tygodniu. Następnie fałd boczny łączy się z wyniosłością szczękową.

Do 8. tygodniu następuje połączenie fałdów nosowych środkowych ze sobą oraz z wyniosłościami szczękowymi. Powstaje warga górna, rynienka podnosowa, środkowa cz. szczęki, dziąsła, podniebienie pierwotne (czyli malutka część przednia późniejszego podniebienia twardego). W tym samym czasie fałdy nosowe biorą udział w rozwoju poszczególnych części nosa. Oczy zajmują miejsce z przodu twarzy. Twarz nabiera zdefiniowanych kształtów dziecka.

Twarz jednak to nie tylko policzki, żuchwa szczęka i nos. J

Oko zaczyna tworzyć już od około 22. dnia od zapłodnienia, ale początkowo procesy dotyczą struktur głębiej położonych jak siatkówka czy soczewka, których nie widać na powierzchni twarzy. To, co widać, to np. powieki – ich rozwój zaczyna się w 7. tygodniu. Na początku to zawiązki, wyglądają jak fałdy otaczające tworzące się oko. Pomiędzy 10. a 28. tygodniem są połączone.  Trzeba zaznaczyć, że oczy początkowo są po bokach twarzy, i w 7. tygodniu zaczynają się przemieszczać na przód i do środka, żeby zająć ostateczne miejsce z przodu twarzy. Z innych widocznych struktur wokół oczu, od 16 tygodnia zaczynają być widoczne brwi, choć ich zawiązki w skórze są obecne już w 9 tygodniu.

Także w 6. tygodniu zaczyna się tworzyć małżowina uszna, czyli to co potocznie nazywamy uchem. Małżowina powstaje z mezenchymy I i II łuku gardłowego. Do 8 tygodnia jest ukształtowana, choć pewne zmiany morfologiczne i związane z jej położeniem zachodzą aż do 4 miesiąca.
Z I bruzdy gardłowej powstaje przewód słuchowy zewnętrzny. Ciekawostką jest, że do 8 miesiąca życia płodowego jest zarośnięty!