Zaczyna iskrzyć! Mózgowie i zmysły w 7. tygodniu od poczęcia.

UKŁAD NERWOWY

Na początek ciekawostka: w 7 tygodniu rozwoju można już zaobserwować aktywność elektryczną w rozwijającym się pniu mózgu. Oznacza to, że pierwsze komórki nerwowe tej struktury zaczynają przekazywać sobie impulsy. 

W tym czasie formują się coraz bardziej wyspecjalizowane struktury mózgowia, czyli takie cuda jak: jądra oliwki i jądra łukowate, jądro dodatkowe oliwki, spoidło uzdeczki, a prążek rdzenny wzgórza dociera do jądra uzdeczki.

Z międzymózgowia tworzy się zawiązek szyszynki – jest to mała struktura, jednak spełnia ważne zadanie – poprzez wydzielanie melaniny, będzie brała udział w regulacji dobowego rytmu snu i czuwania.

Po intensywnych podziałach komórki lejka przysadki tworzą w części brzusznej zachyłek ze szczelinowatym światłem.

MÓZGOWIE ZARODKA W 7. TYGODNIU ROZWOJU

Wąskie przestrzenie wokół rdzenia kręgowego, które zaczęły pojawiać się już w 5. tygodniu, zlewają się ze sobą, tworząc PRZESTRZEŃ PODPAJĘCZYNÓWKOWĄ, która otacza mózg i rdzeń kręgowy, a wypełniona jest płynem mózgowo-rdzeniowym.

Obecny jest już splot naczyniówkowy komory IV – jego zadaniem będzie wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Mniejsze sploty naczyniowe zlewają się w jedną tętnicę środkową mózgu, a jej coraz dalsze gałęzie oplatają półkule mózgu. Naczynie to jest jednym z głównych źródeł zaopatrzenia naszego mózgu w krew.

PRZEKRÓJ PRZEZ STRUKTURY PNIA MÓZGU ZARODKA W 7. TYGODNIU ROZWOJU. PODWZGÓRZE – REGULUJE GOSPODARKĘ HORMONALNĄ I PODSTAWOWE PROCESY METABOLICZNE (PRAGNIENIE, GŁÓD, TEMPERATURĘ CIAŁA ITP.); WZGÓRZE – GŁÓWNA STACJA PRZEKAŹNIKOWA DLA IMPULSÓW Z NARZĄDÓW ZMYSŁÓW (DOTYK, WZROK, SŁUCH, SMAK) ZDĄŻAJĄCYCH DO KORY MÓZGOWEJ

Edit: anatomicznie całe mózgowie dzielimy na: półkule mózgowe, pień mózgu i móżdżek.

ZMYSŁY

Następuje połączenie brzegów szczeliny ocznej (przez którą przebiega tętnica unaczyniająca oko). W przedniej części kubka ocznego tworzy się okrągły otwór przyszłej źrenicy.

Początkowo zawiązki oczu znajdują się po bokach głowy. U większości zwierząt pozostają one na swoich miejscach, jednak w rozwoju zarodkowym człowieka, już w 7. tygodniu przesuwają się ku sobie i kierują ku przodowi.

Na tym etapie też zaczynają rozwijać się powieki.

Powstają nozdrza, a wzdłuż przegrody nosa zaczynają formować się węchowe komórki nabłonka.

ROZWÓJ JAMY NOSOWEJ W 7. TYGODNIU